Home Computing Accessories Server Accessories Intel Xeon‑Gold 6230 (2.1GHz/20‑core/125W) Processor Kit for HPE ProLiant DL380 Gen10 – P02502-B21
Placeholder
Xeon Gold 5220 18-Core 2.2GHz CPU Kit for DL380 Gen10 - P02499-B21 ₦1,790,200.00 Original price was: ₦1,790,200.00.₦1,782,500.00Current price is: ₦1,782,500.00.
Back to products
Placeholder
HP
Intel Xeon‑Gold 6230 (2.1GHz/20‑core/125W) Processor Kit for HPE ProLiant DL380 Gen10 – P02502-B21
₦1,900,000.00 Original price was: ₦1,900,000.00.₦1,897,500.00Current price is: ₦1,897,500.00.
  • Part Number:P02502-B21
  • HPE DL 380 G10 6230 PROCESSOR KIT
Purchase this product now and earn 37,950 Points!
Order on WhatsApp
Add to wishlist
SKU: CDHP0082 Categories: Accessories, Computing, Server Accessories Tags: 16GB 2933MHz RDIMM ECC, 2933MHz DDR4 RDIMM, DDR4 Registered DIMM, ECC Registered DDR4, High Performance DDR4 ECC Memory, HP 16GB DDR4 Memory, HP Enterprise Hardware, HP Server RAM 16GB, HPE 16GB Server Upgrade, HPE Data Center Upgrade, HPE DDR4 SmartMemory, HPE Enterprise Memory, HPE Gen10 Memory Module, HPE Memory Expansion, HPE P02502-B21, HPE P02502B21, HPE ProLiant Server RAM, HPE Smart Memory Technology, HPE SmartMemory 16GB, ProLiant Memory Upgrade
Share:
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
Description
HPE P02502-B21 – 16GB (1x16GB) Single Rank x4 DDR4-2933 Registered Smart Memory
High-Speed Memory Performance
HPE SmartMemory Technology
Reliability Through ECC Protection
Energy-Efficient and Cost-Effective
Operating at 1.2V, the P02502-B21 consumes less power compared to older memory technologies, which helps reduce energy costs and cooling requirements. This energy-efficient design makes it an ideal choice for enterprises aiming to lower operational expenses while maintaining high levels of performance and capacity.
Seamless Integration with HPE Servers
Applications and Use Cases
Technical Specifications
Part Number: P02502-B21
Memory Type: DDR4 SDRAM
Capacity: 16GB
Speed: 2933 MHz
Form Factor: RDIMM (Registered DIMM)
Rank: Single Rank x4
ECC Support: Yes
Voltage: 1.2V
Compatibility: HPE ProLiant Gen10 servers
Advantages of HPE SmartMemory
Optimized for Enterprise Workloads
Durability and Stability
Scalability and Future-Ready Design
Conclusion
Additional information
Weight
1 kg
Brand
HP
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
Rated 2 out of 5
Rated 1 out of 5
Reviews
Clear filters
There are no reviews yet.
Be the first to review “Intel Xeon‑Gold 6230 (2.1GHz/20‑core/125W) Processor Kit for HPE ProLiant DL380 Gen10 – P02502-B21” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
-5%
Quick view
Add to wishlist
Apple Macbook Air M2 – 15.3 Inches, M2 8-Core Processor, 8GB RAM, 256GB SSD, MacOS
Out of stock
₦1,810,000.00 Original price was: ₦1,810,000.00.₦1,725,500.00Current price is: ₦1,725,500.00.
Read more
Weight
3 kg
Memory
8GB RAM and 512GB SSD
Quick view
Apple MacBook Pro M2 – 16 Inches, Apple M2 Pro Processor, 16GB RAM, 1TB SSD, MacOS
Out of stock
Read more
3 kg
Memory
8GB RAM and 512GB SSD
-8%
AVG Internet Security Business Edition (Sever Protection)
1 kg
Brand
AVG
Warranty
1
User
1
-5%
HP 14s, Intel Corei3, 12th Gen, 8GB RAM 256GB SSD, 14.0 Inch, Win 11 – DQ5106
-4%
HP 200 G4 All-in-One PC Bundle – 624D8ET (Intel Core i5, 8GB RAM, 256GB SSD) FreeDOS
6 kg
-5%
HP M27F 27-inch Full HD Monitor – 2G3D3AA
-11%