HP Victus Gaming Laptop 15-FA1149NIA
Click to enlarge
HP Envy X360 16-AC0023
Back to products
HP Pavilion X360 Convertible 14-DY0093
HP
₦1,300,000.00 Original price was: ₦1,300,000.00.₦1,265,540.00Current price is: ₦1,265,540.00.
  • Part No: 9R8B2EA
  • 16-inch Full HD (1920 x 1080)
  • 13th Generation Intel Core i5-12450H (up to 4.4GHz, 8 cores) Processor
  • 8GB DDR4-SDRAM RAM, 512GB SSD Storage
  • NVIDIA GeForce RTX 2050 Laptop GPU (4GB GDDR6)
  • WiFi 6E, Bluetooth 5.3, Backlit keyboard, HP Wide Vision 720p HD camera, Mica silver
  • Windows 11
Purchase this product now and earn 25,311 Points!
Order on WhatsApp
Add to wishlist
SKU: CLHP0104 Categories: Computing, Gaming laptops, Laptops Tags: hp, hp 12th gen laptop, hp 15 inch gaming laptop, hp backlit keyboard laptop, hp core i5 gaming laptop, hp gaming laptop, hp gaming notebook, hp laptop, hp laptop 8gb ram 512gb ssd, hp mica silver laptop, hp rtx 2050 laptop, hp victus, hp victus 15, hp victus 15-fa1149nia, hp victus gaming, hp victus rtx 2050, hp windows 11 laptop
Share:
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
Description
Design That Commands Attention
Stunning 15.6-Inch Full HD Display
Performance Backed by Intel’s 12th Gen Power
Under the hood is the 12th Generation Intel Core i5-12450H processor, an 8-core (4 performance cores + 4 efficiency cores) chip capable of reaching up to 4.4GHz turbo speed. This hybrid architecture provides the ideal balance between performance and efficiency, meaning you get blistering speed during high-load scenarios (like gaming or video rendering) while conserving battery during lighter tasks.
NVIDIA GeForce RTX 2050: Budget Gaming With Ray Tracing Muscle
Storage and Speed – SSD That Accelerates Everything
Connectivity: Fast, Modern, and Versatile
Bluetooth 5.3 allows fast, stable connections with wireless peripherals.
HP Wide Vision 720p HD Camera + Audio Tuning
Operating System: Ready with Windows 11
Battery Life That Supports Your Sessions
Security and Extra Features
A Champion in Budget Gaming
Additional information
Weight
3 kg
Brand
HP
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
Rated 2 out of 5
Rated 1 out of 5
Reviews
Clear filters
There are no reviews yet.
Be the first to review “HP Victus Gaming Laptop 15-FA1149NIA – 9R8B2EA – 15 inches 12th Gen. Intel Core i5-12450H (8GB RAM, 512GB SSD) Windows 11” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
-3%
Quick view
Add to wishlist
Out of stock
₦2,150,000.00 Original price was: ₦2,150,000.00.₦2,085,800.00Current price is: ₦2,085,800.00.
Read more
Weight
3 kg
Brand
Apple
Quick view
Apple MacBook Pro M2 – 16 Inches, Apple M2 Pro Processor, 16GB RAM, 1TB SSD, MacOS
Out of stock
Read more
Memory
8GB RAM and 512GB SSD
-6%
AVG Email Server Business Edition
1 kg
AVG
Warranty
1
User
1
-6%
AVG Internet Unlimited Devices
₦138,900.00 – ₦189,900.00Price range: ₦138,900.00 through ₦189,900.00
Select options
AVG
Years
1 year , 2 years
-8%
AVG Ultimate Antivirus
₦87,500.00 – ₦192,900.00Price range: ₦87,500.00 through ₦192,900.00
Select options
Devices
10 devices , Unlimited devices
Year
1 year , 2 years
-3%