Genus Tubular Battery 220AH/12V Invomax Wetcell
Click to enlarge
Home Power Solutions Batteries Genus Tubular Battery 220AH/12V Invomax Wetcell – SIL11315
LG Standard Split Air Conditioner 2HP - SPL 2.0HP STA
Back to products
GENUS
Genus Tubular Battery 220AH/12V Invomax Wetcell – SIL11315
₦405,000.00 Original price was: ₦405,000.00.₦386,900.00Current price is: ₦386,900.00.
  • Part Number: SIL11315
  • High Acid Volumes
  • Tall Tubular Design
  • Specially designed to support long and frequent power cuts
  • High performance and low maintenance
  • Designed for deep discharge
  • Electrolyte Level Indicator
  • Faster Recharge
  • Longer Life
Purchase this product now and earn 7,738 Points!
Order on WhatsApp
Add to wishlist
Share:
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
Description
Engineered for Long and Frequent Power Cuts
High Acid Volume for Maximum Efficiency
Faster Recharge and Deep Discharge Recovery
Electrolyte Level Indicator for Easy Monitoring
Longer Life, Greater Value
Ideal for Home, Office, and Industrial Use
Its 220AH capacity ensures extended usage times between charges, perfect for long power outages or off-grid applications. The 12V output standard also makes it highly adaptable for integration with both solar and conventional backup systems.
Why Choose the Genus Tubular Battery 220AH/12V Invomax Wetcell – SIL11315?
Tall tubular design for deep discharge applications
220AH capacity for longer backup duration
High acid volumes for greater efficiency
Electrolyte level indicator for easy maintenance
Fast recharge for optimal uptime
Longer life and superior durability
Compatible with inverters, UPS, and solar systems
Trusted Genus quality and engineering
Designed to thrive in demanding conditions
Additional information
Weight
50 kg
Brand
GENUS
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
Rated 2 out of 5
Rated 1 out of 5
Reviews
Clear filters
There are no reviews yet.
Be the first to review “Genus Tubular Battery 220AH/12V Invomax Wetcell – SIL11315” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
-8%
APC Back-UPS 900watts
Quick view
Add to wishlist
APC Back-UPS 900W, 1600VA, 230v, AVR, 6 IEC Outlets – BX1600MI
In stock
₦315,000.00 Original price was: ₦315,000.00.₦289,900.00Current price is: ₦289,900.00.
Add to cart
Weight
11 kg
Brand
APC
-2%
APC Smart-UPS On-Line 20kVA/20kW APC Smart-UPS On-Line 15kVA/15kW
Quick view
APC Smart-UPS On-Line 20kVA/20kW, Rack/Tower, 230V/380V-415V, Network Card – SRTG20KXLI
In stock
Add to cart
158 kg
APC
-3%
APC Smart-UPS On-Line 5kVA/5kW
APC Smart-UPS On-Line 5kVA/5kW, Tower, 230V, Network Card+SmartSlot – SRTG5KXLI
62 kg
-5%